Szkoła Podstawowa w Oblęgorku - Grunt to dobra wymowa, czyli warsztaty języka niemieckiego

Grunt to dobra wymowa, czyli warsztaty języka niemieckiego

Nie liczy się szybkość mówienia, lecz technika i poprawność – to jeden z wniosków po warsztatach fonetycznych z języka niemieckiego, w których 16 maja 2018 r. wzięli uczniowie klas VII a i VII b.

Zajęcia na temat wymowy głosek poprowadziła pani dr Beata Domagała, pracownik naukowy Wydziału Germanistyki Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Podczas tej niezwykle ciekawej lekcji uczniowie dowiedzieli się również, że wymowa głosek jest jednym z najważniejszych elementów w nauce języka obcego. – Zawsze należy pamiętać o różnicy między długimi a krótkimi samogłoskami, gdyż wymowa wyrazów ma wpływ na ich znaczenie i może zdarzyć się tak, że używając niewłaściwego sposobu mówienia, możemy być źle zrozumiani – zaznaczała prowadząca warsztaty. Pani Domagała poruszyła także kwestie związane z alfabetem fonetycznym, ruchami narządów artykulacyjnych, ułożeniem ust podczas mówienia oraz napięciem muskulatury twarzy. Ciekawym elementem warsztatów były ćwiczenia, w czasie których uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe pod czujnym okiem zaproszonego gościa. Takie metody nauki pobudzają motywację uczniów do nauki języka i jego praktycznego wykorzystania.

Serdeczne podziękowania kierujemy do pani dr Beaty Domagały za przyjęcie zaproszenia, a tym samym za przybycie do naszej szkoły oraz do pani dr Donaty Wójcik - koordynatorce projektu „Deutsch alternativ”.

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Aneta Zapała