Szkoła Podstawowa w Oblęgorku - Nasi uczniowie przeszkoleni z udzielania pierwszej pomocy

Nasi uczniowie przeszkoleni z udzielania pierwszej pomocy

W drugim semestrze w klasach: IVa, IVb, V, VI, VIIa, VIIb i II gimnazjalnych przeprowadzone zostały lekcje z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Zajęcia przeprowadził szkolny koordynator do spraw udzielania pierwszej pomocy p. Marcin Zieliński.

Pierwsza część zajęć poświęcona była wiadomościom teoretycznym. Uczniowie poznali etapy pierwszej pomocy: ocenę sytuacji i bezpieczeństwa, ocenę stanu poszkodowanego, jak wezwać pogotowie ratunkowe i co powinno zawierać zgłoszenie, jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej.

W części praktycznej uczniowie układali poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Należy pamiętać, że takie czynności wykonujemy w przypadku osoby nieprzytomnej z zachowanym oddechem i krążeniem. Główną częścią zajęć było wykonanie czynności reanimacyjnych (Resuscytacji Krążeniow-Oddechowej) osobie poszkodowanej. Prowadzący na manekinie zaprezentował, jak udrożnić drogi oddechowe, wykonać prawidłowy masaż serca, wykonać oddechy ratownicze. Należy pamiętać, że takie czynności wykonujemy osobie nieprzytomnej, u której stwierdzamy brak oddechu. Po przekazaniu wszystkich informacji dzieci i młodzież samodzielnie wykonywały czynności reanimacyjne. Po kilku próbach wszyscy posiedli umiejętności prawidłowego uciskania klatki piersiowej.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, z zaciekawieniem wysłuchiwali wszystkich informacji, zadawali pytania, z chęcią uczestniczyli w ćwiczeniach praktycznych.

Podsumowując zajęcia, zaznaczyliśmy, że nie wolno przechodzić obojętnie obok leżącego człowieka, a szybka pomoc może uratować komuś życie.

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Marcin Zieliński