Mikołajki w Warszawie!

6 grudnia uczniowie klas IV-VII Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Oblęgorku spędzili na PGE Narodowym i w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania stadionu. Uczniowie ruszyli trasą - piłkarskie emocje. Ogromnych wrażeń dostarczyły im m.in. pomieszczenia strefy zawodniczej, wykorzystywane podczas meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej. Uczniowie wchodzili do szatni, gdzie najwięcej emocji wzbudziły koszulki z nazwiskami naszych zawodników. Każdy robił zdjęcia przy Lewandowskim, a potem siadał tam, gdzie do gry szykują się inni zdolni piłkarze. Pomieszczenie znajdujące się obok było bliźniaczo podobne do wcześniejszego, tutaj m.in. przygotowują się do wyjścia na murawę boiska dzieci prowadzące piłkarzy. Potem wrażenie zrobiły ogromne sale prysznicowe i wanny z hydromasażem, bo z nich korzystają sportowcy. Tuż przy murawie boiska znajduje się pomieszczenie, w którym na wyjście oczekują zawodnicy. Uczniowie rozsiedli się w wygodnych fotelach i uważnie słuchając przewodnika, zaczęli sobie wyobrażać… gwar, okrzyki, trąbki, transparenty, a potem… zawodnicy!

Trybuny, z których widać płytę boiska, okazały się wyjątkowym miejscem. Trzydzieści osiem tysięcy krzesełek w barwach narodowych, ogromny dach, pod nim ekran wielkości mieszkania trzydziestometrowego spotkały się z ogromnym zachwytem. Uczniowie usłyszeli, że jest tam 69 lóż dla 800 osób. Mogli przekonać się, że to wielofunkcyjny obiekt, bo obecnie na płycie boiska było lodowisko, po którym sunęli młodzi łyżwiarze. Tutaj bywają widowiska kulturalne, koncerty muzyczne. Codziennie przebywa na stadionie od 2 – 3 tysięcy osób, gdyż jest tu największe centrum konferencyjne w Warszawie.

Centrum Nauki Kopernik okazało się niezwykłym miejscem dla tych, którzy lubią poznawać rzeczywistość poprzez doświadczenia. Na 15 tys. m², znajdują się wystawy stałe i czasowe, laboratoria oraz pracownie. Tutaj dzieci sprawdzały działanie sił przyciągania, mogły zobaczyć ludzki szkielet w ruchu. Wiele stoisk odnosiło się do zjawisk psychologicznych. Zwieńczeniem pobytu w CNK było obejrzenie pokazu, a potem filmu pt. „Halo Ziemia”. Niezapomnianych wrażeń dostarczył sferyczny ekran otaczający widownię ze wszystkich stron. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wszyscy mogli się poczuć uczestnikami zdarzeń. Dlatego byli w wieży Babel, na morzu, w jaskiniach, sunęli pomiędzy skałami, dorożkami, w końcu autami, prostymi domami, potem weszli do apartamentów, by zobaczyć wszystkie wynalazki współczesnego świata. Zobaczyli sieć neuronów, dzięki której możliwe jest mówienie. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem, bo czegoś takiego jeszcze nie doświadczyły.

To był wyjątkowy dzień. Na podobny trzeba będzie poczekać!

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Renata Monika Jas