Dzień Rycerski w klasach 0

W poniedziałek 2 października obchodziliśmy w klasach 0 Dzień Chłopaka, który w tym roku  przypadł w sobotę 30 września.

Święto chłopców minęło pod hasłem Dnia Rycerskiego. Miecze, tarcze i czapki z pióropuszami, to elementy stroju rycerskiego, natomiast dziewczynki nosiły wianki i odgrywały role księżniczek asystujących rycerzom.

W klasie 0a odbyły się konkurencje dla rycerzy, w których chłopcy sprawdzali swoją celność w rzucie do tarczy, równowagę podczas przejścia przez kładkę nad fosą, trafiali z katapulty do smoka oraz próbowali swoich sił w mini-walkach na miecze. Księżniczki pomagały rycerzom ozdabiać tarcze i miecze oraz dzielnie wspierały i dopingowały swoich wybrańców podczas konkurencji. Nagrodą dla wszystkich świętujących w tym dniu był kufer pełen słodkości przygotowany przez rodziców.

W klasie 0b na znak zostania rycerzem dzieci otrzymały czapki rycerskie. Wspólnie z wychowawczynią dzieci wymyślały nazwę bractwa oraz po wprowadzeniu informacji historycznych o tym, jakimi zasadami kierowali się rycerze, układały kodeks rycerski. Później dzieci w małych grupach malowały i ozdabiały tarcze rycerską. Następnie podopiecznym przydzielone zostały role. Dzieci siedziały w kole, wychowawczyni czytała historię, a wybrane postacie obiegały dookoła całą grupę. Ponadto odbywało się wiele ciekawych konkurencji turnieju rycerskiego, w których dzieci chętnie brały udział. Pierwsze zadanie polegało na przeciąganiu liny - konkurencja, która pokazała siłę walki wszystkich chłopców i dziewczynek. Druga to „Waleczne smoki”- dzieci były ustawione w dwóch rzędach gęsiego, ręce miały na ramionach. Pierwsza osoba była głową smoka, ostatnia ogonem. Smoki miały za zadanie chronić swój ogon, a jednocześnie porwać ogon przeciwnego smoka. W następnej konkurencji chłopcy walczyli mieczami i osłaniali się wcześniej pomalowanymi tarczami. A dziewczynki chodziły jak księżniczki z woreczkiem na głowie. Na końcu odbył się bal. Rycerze prosili księżniczki do tańca, ale utrudnieniem był taniec w parach z balonem na brzuchu. Dzieci poradziły sobie wyśmienicie, a konkurencję wygrały dwie pary. Miłą niespodziankę rycerzom przygotowali rodzice, którzy przybyli z pysznym tortem. Był on wspaniałym zakończeniem naszego rycerskiego dnia.

Osoby odpowiedzialne za tekst: mgr Katarzyna Foks, mgr Jolanta Wilk

Copyright © 2017 Szkoła Podstawowa w Oblęgorku Rights Reserved.