Finał projektu „Janko Muzykant Mordern”

Uczniowie ZPO w Oblęgorku dzięki zaproszeniu przez Fundację Studio TM w Kielcach mieli możliwość uczestniczenia w niezwykłym przedsięwzięciu, jakim było zadanie „Janko Muzykant Modern” w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Edukacji Kulturowej. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2016-2018.

Grupa uzdolnionej wokalnie, muzycznie i aktorsko oblęgorskiej młodzieży wspólnie z aktorami i tancerzami Teatru Zbożowego w Kielcach, tancerzami z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie oraz mieszkańcami Rodzinnego Domu Dziecka Nr 4 w Daleszycach we wrześniu i październiku uczestniczyła w trzech warsztatach w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. Pierwsze spotkanie – integracyjne – odbyło się w Bazie Zbożowej w Kielcach. Uczestnicy przełamywali swoją nieśmiałość, uczyli się wyrażać różnorakie emocje, pracować z tekstem literackim oraz brali udział w warsztatach tanecznych. Podczas drugiego wyjazdu gościli w Szkole Wrażliwości w Kapkazach. Otwierali się na otaczające ich dźwięki, odkrywali piękno natury, ćwiczyli umiejętności taneczne i aktorskie. W trakcie spotkania w ZPO w Oblęgorku opracowywali ruch sceniczny, szlifowali interpretację utworów Sienkiewicza, doskonalili umiejętności wokalne. By bliżej poznać pisarza i wczuć się w klimat jego dzieł, uczestnicy projektu zwiedzili Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

DSC0058Owocem zaledwie trzech warsztatów był niezwykły spektakl przygotowany pod kierunkiem państwa Doroty i Artura Anyżów z Fundacji Studio TM. Podczas przedstawienia zaprezentowanego 28.10.2016 r. na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach widzowie obserwowali losy bohaterów „Janka Muzykanta”, „Pójdźmy za nim”, „Selima”. Na scenie zaprezentowali się: Gabriela Błaszczyk, Julia Salacha, Idalia Mastalerz, Anna Siedlarz („Janko Muzykant”), Julia Salacha, Piotr Łośniak („Pójdźmy za nim”), Natalia Kosiba, Gabriela Błaszczyk, Jagoda Nowak, Milena Kozieł (śpiew), Magdalena Zapała (gra na skrzypcach), Kacper Śliwa (gitara), Mikołaj Gołębiowski (perkusja), Damian Prus (gitara), Krzysztof Klimkiewicz (konferansjerka), Wiktoria Banaś (dokumentacja fotograficzna). W trakcie warsztatów i dodatkowych spotkań organizowanych w szkole w celu przygotowania się do występu z uczniami pracowali nauczyciele ZPO w Oblęgorku – pani Marzena Walczak i pan Zbigniew Wójcik.

Udział w projekcie zaowocował nawiązaniem przyjaźni, wyzwolił w młodzieży potencjał aktorski i muzyczny, pobudził do kreatywności, pozwolił zmierzyć się ze swoimi słabościami i przełamać lęki, a także zintegrował z nauczycielami.

Zdjęcia z finału projektu „Janko Muzykant Modern” można obejrzeć m.in. na stronie:

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Marzena Walczak