Początki szkoły w Oblęgorku sięgają roku 1906, kiedy to powstał projekt jej budowy. W roku 1908 do Oblęgorka przyjechała Wiktoria Lutówna, która miała prowadzić „Działalność oświatową” z ludem. Początkowo dzieci zbierały się w pałacu. Na ten cel Henryk Sienkiewicz przeznaczył dużą i wolną garderobę. W tej „ochronce” pod pozorem robót ręcznych uczono czytać, pisać i rachować. Uczęszczały do niej dzieci z Oblęgorka i Oblęgora. Dopiero w 1910 roku 70 dzieci zaczęło uczyć się w nowo wybudowanej jednoizbowej szkole usytuowanej przy alei lipowej. Zimą do szkoły przychodzili również dorośli.

W roku 1918 szkoła uzyskała drugiego nauczyciela. W latach trzydziestych było 7 klas i czterech nauczycieli.

W myśl reformy jędrzejowiczowskiej nauka w szkole trwała 7 lat, w czasie których realizowano program 4 klas z dodatkiem pewnych elementów wiedzy z klas wyższych.

W czasie drugiej wojny światowej w 1941 roku, aresztowany został nauczyciel A. Łukas, który zginął w Oświęcimiu.

W latach 1948 – 49 wybudowano barak szkolny o czterech izbach lekcyjnych.

W 1963 roku położono kamień węgielny pod budynek szkoły podstawowej – Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego, której budowę fundowano z dobrowolnych składek funkcjonariuszy milicji obywatelskiej z całego kraju. Uroczystość oddania szkoły do użytku odbyła się w październiku 1964 roku. Szkole nadano imię XX - lecia Polski Ludowej. W dniu 25 stycznia 1994 roku decyzją Rady Pedagogicznej i w porozumieniu z rodzicami podjęto uchwałę o zmianie imienia szkoły. Od dnia 6 maja 1995 roku szkoła nosi imię Henryka Sienkiewicza.

zmiana1

zmiana3

Przekazanie ufundowanego przez radę Rodziców sztandaru i jego prezentacja.

zmiana2 zmiana4

Program artystyczny rozpoczął powitalny

"Polonez Świętokrzyski".

Scenariusz całości programu opracowały panie: Krzysztofa Terlecka - część słowną i Anna Zybura - część muzyczną.

zmiana5

Część artystyczną zakończyła pieśń, która stała się hymnem naszej szkoły, a została specjalnie na tę okazję napisana przez panie: Elżbietę Kwiecień (słowa) i Annę Zyburę (muzyka).

Szkoła naszym drugim domem

kuźnią naszych charakterów.

W niej uczymy się wzorować

na postaciach bohaterów.

W swych utworach Mistrz Sienkiewicz,

by polskości duch zachować,

uczy jak kochać Ojczyznę

i tradycje pielęgnować.

Dołożymy wszelkich starań

uczennice i uczniowie,

by reprezentować godnie

naszą szkołę - Oblęgorek.

Copyright © 2017 Zespół Placówek Oświatowych w Oblęgorku Rights Reserved.