STRONA GŁÓWNA

 

WYDARZENIA

 

 
 

Szkolne konkursy matematyczne i fizyczne

Szkolny Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii

Dzień Dziecka w klasie 0A

Dzień Matki

XIX Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza

Wycieczka klas IV - VI

W świecie poezji Juliana Tuwima

Konstytucja 3 maja

Szkolny zespół wokalno – instrumentalny

Ciekawe miejsca w naszej okolicy

Spotkanie z poezją ks. Jana Twardowskiego

Szkolna grupa AMNESTY INTERNATIONAL

Obchody 73. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w ZPO w Oblęgorku

Misterium wielkopostne

Nauka rekolekcyjna

XXI Tydzień Kultury Języka

Konkurs plastyczny "Katyń - pamiętajmy"

Powitanie WIOSNY

XVIII Targi Edukacyjne

Walentynkowy wieczór

Dzień Babci i Dziadka

FIFA 13

Zabawa choinkowa

Świąteczny czas w naszej szkole

Jasełka w klasach 0

Jasełka w klasie I

„Nakrętka dla Stasia”

Szkolne mikołajki

Zabawa Andrzejkowa

Gminny Konkurs Piosenki Dziecięcej

Apel poświęcony recyklingowi

Szkolny konkurs plastyczno–literacki „Mój przyjaciel – Miś”

Zdrowo i bezpiecznie do szkoły

Wycieczka do Krzemionek Opatowskich

96 rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza

Pasowanie na czytelnika

Spotkanie z policjantem

Ślubowanie klasy 1 SP

Piłkarze Korony Kielce w naszej szkole

Spotkanie z leśniczym

Szkolne Koło LOP

Dzień Edukacji Narodowej

„Jesień w lesie”

Jesienny Festyn

Święto Drzewa

Dzień Chłopaka

Sprzątanie Świata 2012

Wybory SU

Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/ 2013

 
 
     

 

stat4u

Obchody 73. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w ZPO w Oblęgorku


19 marca 2013 r. w ZPO w Oblęgorku oddano hołd osobom pomordowanym w Katyniu, Charkowie, Twerze i Bykowni.

Uroczystości rozpoczęły się przed budynkiem szkoły, gdzie przed trzema laty zostały posadzone dęby upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej, w tym: aspiranta Policji Państwowej Stefana Książka, aspiranta Policji Państwowej Adolfa Hermana i posterunkowego Policji Państwowej Bogumiła Milewskiego. W trakcie apelu poległych przywołane zostało również nazwisko przedwojennego kierownika szkoły w Oblęgorku, Wincentego Cieplucha, zamordowanego w Katyniu.

Obchody przebiegały w podniosłej atmosferze. Zebrani najpierw odśpiewali hymn państwowy, w trakcie którego oblęgorscy gimnazjaliści dokonali wciągnięcia flagi na maszt. Patriotyczny nastrój podkreślał rozbrzmiewający podczas apelu poległych werbel oraz odegrana na trąbce przez ucznia klasy 2a, Kamila Zapałę, „Cisza”. Następnie przybyli goście złożyli wiązanki kwiatów przed obeliskiem z tablicą poświęcona pamięci zamordowanych na nieludzkiej ziemi. Honorowa warta sprawowana przez uczniów i harcerzy, poczty sztandarowe – Policji i Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Oblęgorku – wspólnie ze społecznością uczniowską oddawały cześć tym, którzy poświęcili swe życie w imię miłości do ojczyzny.

Przy dźwiękach marsza granego przez uczniów należących do orkiestry dętej zgromadzeni goście wkroczyli do budynku szkoły, by tam obejrzeć program artystyczny przygotowany przez gimnazjalistów pod kierunkiem p. Marzeny Walczak, p. Doroty Szczypiór i p. Zbigniewa Wójcika. Pani dyrektor Henryka Cisowska podziękowała wszystkim, którzy uświetnili swą obecnością obchody i towarzyszyli uczniom ZPO w Oblęgorku w tych podniosłych chwilach. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele Policji – Komendant Powiatowy Policji w Końskich mł. insp. Waldemar Cisowski, w zastępstwie za Komendanta Miejskiego Policji w Kielcach insp. Z. Kotarskiego podinspektor Aneta Litwin Naczelnik Wydziału Patrolowo Wywiadowczego oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Następnie prelekcję wygłosił pracownik Biura Edukacji Publicznej Delegatury IPN w Kielcach p. Marek Jończyk. Przybliżył on słuchaczom okoliczności, które doprowadziły do aresztowania polskich oficerów, scharakteryzował miejsca ich przetrzymywania i przebieg tragicznych wydarzeń rozgrywających się w kwietniu 1940 roku. Uczniowie poznali także sylwetki osób związanych z Kielecczyzną, a pozbawionych życia w Katyniu, Twerze i Charkowie. Na zakończenie głos zabrała prezes Stowarzyszenia Kieleckiej Rodziny Katyńskiej p. Anna Łakomiec. Nie kryła ona wzruszenia, kiedy opowiadała o tragicznych losach jej krewnych. Złożyła również podziękowania młodzieży za podtrzymywanie pamięci o tych, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju.

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Marzena Walczak