STRONA GŁÓWNA

 

WYDARZENIA

 

 
 

Szkolne konkursy matematyczne i fizyczne

Szkolny Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii

Dzień Dziecka w klasie 0A

Dzień Matki

XIX Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza

Wycieczka klas IV - VI

W świecie poezji Juliana Tuwima

Konstytucja 3 maja

Szkolny zespół wokalno – instrumentalny

Ciekawe miejsca w naszej okolicy

Spotkanie z poezją ks. Jana Twardowskiego

Szkolna grupa AMNESTY INTERNATIONAL

Obchody 73. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w ZPO w Oblęgorku

Misterium wielkopostne

Nauka rekolekcyjna

XXI Tydzień Kultury Języka

Konkurs plastyczny "Katyń - pamiętajmy"

Powitanie WIOSNY

XVIII Targi Edukacyjne

Walentynkowy wieczór

Dzień Babci i Dziadka

FIFA 13

Zabawa choinkowa

Świąteczny czas w naszej szkole

Jasełka w klasach 0

Jasełka w klasie I

„Nakrętka dla Stasia”

Szkolne mikołajki

Zabawa Andrzejkowa

Gminny Konkurs Piosenki Dziecięcej

Apel poświęcony recyklingowi

Szkolny konkurs plastyczno–literacki „Mój przyjaciel – Miś”

Zdrowo i bezpiecznie do szkoły

Wycieczka do Krzemionek Opatowskich

96 rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza

Pasowanie na czytelnika

Spotkanie z policjantem

Ślubowanie klasy 1 SP

Piłkarze Korony Kielce w naszej szkole

Spotkanie z leśniczym

Szkolne Koło LOP

Dzień Edukacji Narodowej

„Jesień w lesie”

Jesienny Festyn

Święto Drzewa

Dzień Chłopaka

Sprzątanie Świata 2012

Wybory SU

Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/ 2013

 
 
     

 

stat4u

ŚWIĄTECZNY CZAS W NASZEJ SZKOLE W „TRZECH ODSŁONACH…”


1.       Świąteczna wywiadówka

20 grudnia o godzinie 17.00 odbyło się wyjątkowe spotkanie z rodzicami. Tego dnia rodzice zostali zaproszeni do obejrzenia jasełek, które przygotowały dzieci i młodzież naszej szkoły. Na przedstawienie przybył również ksiądz proboszcz parafii Chełmce - ks. Stanisław Malec.

Spektakl składał się z trzech aktów. W pierwszej scenie Józef – Adrian Śliwa i Maryja – Kornelia Stępień - szukali schronienia w betlejemskich gospodach. W końcu dzięki dobrodusznemu pastuszkowi znaleźli nędzną szopę. W tej roli oglądaliśmy Artura Mastalerza z kl. IV. Józef wielokrotnie zwracał się z apelem do ludzi – widowni wypełnionej rodzicami – „ A wy dobrzy ludzie, nie odmawiajcie schronienia biednym wędrowcom, o co proszą w imię wiecznego zbawienia”. Na scenie pojawili się aniołowie, zwiastujący narodzenie Jezusa.  Pomiędzy jedną a drugą sceną popłynął śpiew kolędy „Wśród nocnej ciszy”.

Scena druga miała miejsce w pałacu Heroda, gdzie zapadła decyzja o wymordowaniu betlejemskich dzieci. Okrutny król Herod – Radek Baryłko z kl. III – był niewzruszony nawet na łzy żony błagającej o ocalenie synka. W roli żony Heroda oglądaliśmy Julię Salachę. Oboje: i Radek, i Julia okazali się świetnymi aktorami. Na scenie czuli się jak ryba w wodzie. Można było dostrzec ich wielkie zaangażowanie w kreowaniu powierzonych ról. Ostatecznie scena kończy się ścięciem głowy Herodowi przez śmierć, która „wszystkich równa: bogacza i biedaka”. W roli śmierci – Zosia Szczypiór z kl. VI.

Scena trzecia to pokłon i złożenie darów przez pasterzy, Trzech Króli i przedstawicieli różnych regionów Polski: Mazowszan, Krakowiaków, Ślązaków i Górali. Tu nie zabrakło podniosłych słów, zapowiedzi o obronie wiary, prośby o błogosławieństwo: „ Błogosław Jezu Polskę i polskie rodziny, tej świętej nocy, świętej godziny…”. Głębokie teksty do refleksji i przemyśleń, dobra gra aktorów, zostały ubogacone pięknym śpiewem kolęd, przy akompaniamencie instrumentów klawiszowych, a grali gimnazjaliści: na organach Dominik Bielawski, na akordeonie Kamil Zapała. Ciekawa scenografia: siano, słoma, żłóbek, zwierzęta, choinki, rozgwieżdżone niebo dopełniły całości przedstawienia, w pełni przeniosły nas w odległą palestyńską atmosferę. Dopracowane w najdrobniejszych szczegółach stroje aktorów dodały uroczystego klimatu, tak że całe przedstawienie zachowało podniosły charakter. Przed żłóbkiem kolędowała niezwykła parada postaci: od narratorów, poprzez anioły, pasterzy, królów, przedstawicieli z różnych regionów Polski w ludowych strojach.

Rodzice podziwiali aktorskie talenty uczniów i umiejętność zaprezentowania się swoich dzieci na scenie. Pani Dyrektor Henryka Cisowska wyraziła radość ze spotkania, podziękowała za liczne przybycie, złożyła rodzicom życzenia świąteczne.

2.       Jasełka dla społeczności szkolnej

21 grudnia na sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie i nauczyciele. Wszyscy obejrzeli przedstawienie jasełkowe, które dzień wcześniej zostało zaprezentowane rodzicom. Kolejny już występ spowodował, że aktorzy stali się o wiele swobodniejsi, grali bez stresu i lęku, pokazali swój talent aktorski, swobodę ruchu, doskonałe opanowanie tekstu, w „100%” oddali klimat świętej nocy narodzenia Jezusa.  Jasełka podobały się zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Nie szczędzili oni słów uznania dla tych, którzy przygotowali spektakl. Podziękowania wyraziła również pani dyrektor:

·         pani Katarzynie Maladze – Węgrzyn za przygotowanie dekoracji,

·         pani Alicji Gos za zaprojektowanie i szycie strojów dla aktorów,

·         pani Justynie Pater za pomoc w przygotowaniu strojów,

·         pani Jadwidze Zapale, która pracowała z aktorami nad interpretacją tekstów,

·         panu Zbigniewowi Wójcikowi za oprawę muzyczną,

·         pani Małgorzacie Masłowskiej – koordynatorowi przedstawienia.

Na zakończenie pani dyrektor złożyła wszystkim świąteczne życzenia.

 

3.       Jasełka na świątecznej sesji Rady Gminy Strawczyn

Po świętach, 28 grudnia, na świątecznej sesji uczniowie naszej szkoły zaprezentowały jasełka dla urzędników Gminy Strawczyn. Na przedstawienie, na zaproszenie pani dyrektor Henryki Cisowskiej, do naszej placówki przybyli przewodniczący Rady Gminy p. Stanisław Zdyb, zastępca przewodniczącego p. Tadeusz Czarnecki, radna Oblęgorka p. Hanna Dziewanowska oraz radni i sołtysi poszczególnych wiosek gminy, także dyrektorzy szkół.

Uczniowie po raz trzeci zaprezentowali jasełka: „Witajmy maleńkiego, Jezusa Narodzonego”. Zgromadzoną widownię zachwycił występ i popisy młodych aktorów. Goście docenili wkład i zdolności uczniów poprzez owację na stojąco. Następnie zabrał głos przewodniczący Rady Gminy, który nie szczędził ciepłych słów wobec pani dyrektor, dziękując za zaproszenie, wobec nauczycieli, którzy trudzili się nad przygotowaniem przedstawienia. Miłe słowa usłyszały dzieci, które po raz kolejny nie zawiodły, mimo ferii świątecznych, odpowiedziały na zaproszenie do udziału w występach, a prezentowały się z jeszcze większą swobodą i wdziękiem. Młodzi aktorzy zostali obdarowani słodyczami.

Pani dyrektor H. Cisowska jeszcze raz podziękowała nauczycielom za przygotowanie przedstawienia. Złożyła też życzenia noworoczne przybyłym gościom.

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Małgorzata Masłowska
 

Więcej zdjęć w GALERII