STRONA GŁÓWNA

 

WYDARZENIA

 

 
 

Szkolne konkursy matematyczne i fizyczne

Szkolny Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii

Dzień Dziecka w klasie 0A

Dzień Matki

XIX Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza

Wycieczka klas IV - VI

W świecie poezji Juliana Tuwima

Konstytucja 3 maja

Szkolny zespół wokalno – instrumentalny

Ciekawe miejsca w naszej okolicy

Spotkanie z poezją ks. Jana Twardowskiego

Szkolna grupa AMNESTY INTERNATIONAL

Obchody 73. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w ZPO w Oblęgorku

Misterium wielkopostne

Nauka rekolekcyjna

XXI Tydzień Kultury Języka

Konkurs plastyczny "Katyń - pamiętajmy"

Powitanie WIOSNY

XVIII Targi Edukacyjne

Walentynkowy wieczór

Dzień Babci i Dziadka

FIFA 13

Zabawa choinkowa

Świąteczny czas w naszej szkole

Jasełka w klasach 0

Jasełka w klasie I

„Nakrętka dla Stasia”

Szkolne mikołajki

Zabawa Andrzejkowa

Gminny Konkurs Piosenki Dziecięcej

Apel poświęcony recyklingowi

Szkolny konkurs plastyczno–literacki „Mój przyjaciel – Miś”

Zdrowo i bezpiecznie do szkoły

Wycieczka do Krzemionek Opatowskich

96 rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza

Pasowanie na czytelnika

Spotkanie z policjantem

Ślubowanie klasy 1 SP

Piłkarze Korony Kielce w naszej szkole

Spotkanie z leśniczym

Szkolne Koło LOP

Dzień Edukacji Narodowej

„Jesień w lesie”

Jesienny Festyn

Święto Drzewa

Dzień Chłopaka

Sprzątanie Świata 2012

Wybory SU

Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/ 2013

 
 
     

 

stat4u

Sprzątanie Świata 2012
„Kocham, lubię, szanuję…nie śmiecę”


Sprzątanie Świata to jedna z tych akcji, która na stałe weszła do corocznego szkolnego kalendarza działań mających na celu dbałość o środowisko naturalne. Celem kampanii jest budowanie świadomości ekologicznej, zmiana postaw i przyzwyczajeń na bardziej przyjazne środowisku oraz pobudzanie inicjatyw społecznych poprzez działania na rzecz ochrony środowiska.

Polskim koordynatorem akcji jest Fundacja Nasza Ziemia, która corocznie sprawuje pieczę nad rozpropagowaniem i zachęceniem społeczeństwa w udziale w „Sprzątaniu Świata”.

W tym roku została zorganizowana w Polsce po raz 19. Przebiegała pod hasłem „Kocham, lubię, szanuję…nie śmiecę”. Tegoroczna akcja jest ostatnią przed wejściem w życie uregulowań znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku, co nastąpi najpóźniej 1 lipca 2013r. To wtedy powinny zniknąć z naszego krajobrazu dzikie wysypiska.

Na terenie Oblęgorka akcja została przeprowadzona 21 września 2012 roku. Udział w niej wzięli uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum oraz nauczyciele. Organizatorzy podzielili uczniów na 8 grup, przydzielając im odpowiednie odcinki do sprzątania. W wyniku tego akcją objęto obszar wokół szkoły, przydrożne odcinki rowów i lasów pomiędzy Niedźwiedziem i Chełmcami oraz okolicę Pałacyku Sienkiewicza w Oblęgorku.

Akcję rozpoczęto o godz. 12.30 od rozdania worków na śmieci i rękawic ochronnych otrzymanych z Urzędu Gminy w Strawczynie. Opiekunowie grup zapoznali uczniów z podstawowymi przepisami BHP oraz zasadami i celami akcji. Słoneczna pogoda sprzyjała uczestnikom, dzięki czemu wszyscy ochoczo zabrali się do pracy.

W wyniku akcji uprzątnięto śmieci na wyznaczonych odcinkach. Uczniowie klas młodszych dokładnie posprzątali teren boisk szkolnych, Alei Lipowej i okolic Muzeum Sienkiewicza, które to będąc naszą wizytówką i celem licznych wycieczek szkolnych, nie przysporzą nam już wstydu. W lesie pomiędzy Chełmcami i Oblęgorkiem uprzątnięto kilka dzikich wysypisk śmieci, wśród których dominowały różnego rodzaju plastikowe i szklane butelki, puszki i opakowania po produktach spożywczych oraz różnego rodzaju folie i części sprzętu AGD. Zebrane worki pozostawiane wzdłuż drogi zostały sprzątnięte przez pracowników firmy oczyszczającej jeszcze tego samego dnia, co wpłynęło pozytywnie na uczestników sprzątania.

Wyruszając na tegoroczną akcję, wszyscy mieli płonną, jak się okazało, nadzieję, że śmieci w tym roku będzie mniej. Niestety mieszkańcy naszych okolic, jak co roku, przysporzyli uczniom naszej szkoły mnóstwo pracy. Pracownicy firmy, która odbierała śmieci, mieli problem z zabraniem ich jednym transportem. Rekordy, jak co roku, padały w lesie pomiędzy Oblęgorkiem i Chełmcami. Kilkadziesiąt pełnych worków (50-kilka) - beczki, telewizory - na tym niedługim odcinku, mówi samo przez się. W sumie w całej akcji zebrano ponad 100 worków śmieci, co w przybliżeniu porównywalne jest z ubiegłymi latami. Mimo wszystko nie tracimy nadziei, że może nie tylko przez szacunek dla otaczającej nas przyrody, ale i ze względu na naszych uczniów, niektórzy zastanowią się zanim wyrzucą do lasu kolejny worek śmieci.

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Jarosław Skoczylas

Więcej zdjęć w GALERII