STRONA GŁÓWNA

 

WYDARZENIA

 

 
 

Szkolne konkursy matematyczne i fizyczne

Szkolny Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii

Dzień Dziecka w klasie 0A

Dzień Matki

XIX Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza

Wycieczka klas IV - VI

W świecie poezji Juliana Tuwima

Konstytucja 3 maja

Szkolny zespół wokalno – instrumentalny

Ciekawe miejsca w naszej okolicy

Spotkanie z poezją ks. Jana Twardowskiego

Szkolna grupa AMNESTY INTERNATIONAL

Obchody 73. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w ZPO w Oblęgorku

Misterium wielkopostne

Nauka rekolekcyjna

XXI Tydzień Kultury Języka

Konkurs plastyczny "Katyń - pamiętajmy"

Powitanie WIOSNY

XVIII Targi Edukacyjne

Walentynkowy wieczór

Dzień Babci i Dziadka

FIFA 13

Zabawa choinkowa

Świąteczny czas w naszej szkole

Jasełka w klasach 0

Jasełka w klasie I

„Nakrętka dla Stasia”

Szkolne mikołajki

Zabawa Andrzejkowa

Gminny Konkurs Piosenki Dziecięcej

Apel poświęcony recyklingowi

Szkolny konkurs plastyczno–literacki „Mój przyjaciel – Miś”

Zdrowo i bezpiecznie do szkoły

Wycieczka do Krzemionek Opatowskich

96 rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza

Pasowanie na czytelnika

Spotkanie z policjantem

Ślubowanie klasy 1 SP

Piłkarze Korony Kielce w naszej szkole

Spotkanie z leśniczym

Szkolne Koło LOP

Dzień Edukacji Narodowej

„Jesień w lesie”

Jesienny Festyn

Święto Drzewa

Dzień Chłopaka

Sprzątanie Świata 2012

Wybory SU

Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/ 2013

 
 
     

 

stat4u

96 rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza


„Żyłem, pisałem, krzepiąc serca nadzieją wolności...” H. Sienkiewicz

W piątkowy wieczór odbyła się wieczornica poświęcona 96 rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza. Na uroczystość przybyli goście, a wśród nich prawnuczka pisarza p. Anna Dziewanowska, wicedyrektor Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego p. Krzysztof Szczypiór oraz rodzice.

Uczniowie klas V i VI a przygotowali widowisko, które przybliżyło wygląd, cechy charakteru i usposobienie Henryka Sienkiewicza. Recytowane przez uczniów wspomnienia m.in. Heleny Modrzejewskiej, córki pisarza okazały się dla publiczności wyjątkowo ciekawym przeżyciem. Widownia w ogromnym skupieniu śledziła grę młodych aktorów, którzy w XIX– wiecznych strojach starali się oddać klimat tamtych czasów. Długie suknie, kapelusze, biżuteria, garnitury wspaniale wprowadziły w czasy, w których żył i tworzył Henryk Sienkiewicz.

Ciekawym momentem była prezentacja pięciu Marii, które wywarły mniejszy lub większy wpływ na twórczość pisarza. Wspomnieniom towarzyszyła recytacja, która rozbrzmiewała na tle refleksyjnej muzyki.

W dalszej części wieczoru widownia mogła się przekonać, dlaczego Sienkiewicz pisał o biednych dzieciach. Występujący uzasadniali, jak wrażliwym człowiekiem był Noblista. Pisarz wiedział, że dzieci w jego czasach cierpiały głód, nędzę, poniewierkę, nie mogły rozwijać swoich talentów. Z tych obserwacji rodziły się dzieła, które i dziś wzruszają. Występ biednego, utalentowanego Janka Muzykanta, jego marzenia o skrzypkach, a w końcu tragiczna śmierć wzbudziły w widowni żałość. Takie same reakcje spowodował występ Michasia, który nieustannie uczył się, powtarzał łacińskie koniugacje i w końcu... odszedł.

Na uroczystości nie mogło zabraknąć bohaterów lubianej i chyba najbardziej znanej powieści dla dzieci i młodzieży – Stasia i Nel. Postaci te przypomniały, jak wielką rolę w życiu odgrywa oddanie, wzajemna pomoc, miłość i szacunek.

Sachem, Orso, Jenny to bohaterowie, którzy pojawili się po przeżyciach z podróży po Ameryce. Sienkiewicz porównał ich los do życia uciśnionych Polaków. Występ uczniów zakończył taniec śmierci, który wykonali chłopcy – Indianie z kl. 4.

Podsumowaniem uroczystego wieczoru był występ prawnuczki Sienkiewicza. Pani Anna Dziewanowska mówiła o kolejnych ciekawostkach z życia pisarza. Uczniowie przygotowali szereg pytań, na które odpowiadała prawnuczka. Zainteresowane dzieci pytały m.in.: Jakie posiada pani pamiątki po wielkim pisarzu? Która powieść jest najbliższa prawnuczce pisarza?

Spotkanie w sali gimnastycznej, która na jakiś czas zamieniła się w XIX-wieczną kawiarnię, dobiegło końca, dlatego przyszedł czas na pożegnanie.

Pani dyrektor H. Cisowska podziękowała gościom za przybycie. Uczniom gratulowała występu, a nauczycielom dziękowała za przygotowanie ciekawej uroczystości.

Mamy nadzieję, że dla wszystkich był to naprawdę mile spędzony czas. Wierzymy, iż po takim spotkaniu pojawią się kolejni miłośnicy dzieł Henryka Sienkiewicza.

Osoby odpowiedzialne za przygotowania do uroczystego wieczoru:
scenariusz uroczystości i przygotowanie uczniów do występu- p. Monika Jas,
taniec- p. Alicja Gos,
nagłośnienie – p. Zbigniew Wójcik,
dekorację- p. Małgorzata Masłowska.

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Renata Jas

Więcej zdjęć w GALERII