foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

nowy adres

Spotkanie z potomkami H. Sienkiewicza

Był to wyjątkowy Tydzień, gdyż gościliśmy w murach biblioteki prawnuków H. Sienkiewicza: panią Annę Dziewanowską i pana Jerzego Sienkiewicza.

Wizyta zacnych Gości związana była również z tym, że Rok 2016 jest ogłoszony Rokiem Henryka Sienkiewicza. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Pamiętnik potomków H. Sienkiewicza”. Otwarcia dokonała pani dyrektor Henryka Cisowska i wyraziła radość z przyjętego przez naszych Gości zaproszenia.

Pani Dziewanowska, wielbicielka nowel pisarza, mówiła o trudnościach, jakie są związane z byciem potomkiem sławnego noblisty. Przedstawiła drzewo genealogiczne rodu Sienkiewiczów. Ten ciekawy przekaz uzupełniał pan Jerzy, nie tylko wątkami historycznymi, ale także obyczajowymi. Niezwykłe jest to, że łzy wzruszenia pojawiają się zawsze u pana Jerzego, gdy czyta „Janka Muzykanta”, ukazując go jednocześnie jako osobę wrażliwą na niedolę drugiego człowieka.

Potomkowie, opowiadając przeróżne wydarzenia z własnego życia, w tym z lat szkolnych, sami jakby tworzyli własny pamiętnik, który w znakomity sposób przekazali uczniom klas IV-VI Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Oblęgorku zgromadzonym w tym dniu w bibliotece. Młodzież nie pozostawała obojętna i także zadawała pytania, skierowane do Gości. Dotyczyły one różnych kwestii, np. zaginięcia oryginałów dokumentów Nagrody Nobla, czy wyjaśnienia prawdziwości tezy o pochodzeniu Sienkiewiczów z rodu Tatarów.

W opinii potomków naszego patrona, to słowa: uczciwość, szlachetność i rycerskość są głównym przesłaniem utworów H. Sienkiewicza, które skierowali do braci szkolnej znakomici i wyjątkowi Goście. Podkreśli jednocześnie, że są to wartości trwałe i nimi należy się kierować przez całe życie.

Pani dyrektor Henryka Cisowska podziękowała pani Ani Dziewanowskiej i panu Jerzemu Sienkiewiczowi, przekazując dyplom uznania w imieniu nauczycieli i społeczności szkolnej. Na koniec spotkania uczniowie nagrodzili Gości gromkimi brawami i ofiarowali im kwiaty.

Składamy Państwu serdeczne podziękowania i liczymy na kolejne spotkania!

Osoba odpowiedzialna za treść: Renata Parandyk

Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa w Oblęgorku Rights Reserved.